Via ferrata
Gustavo e Natale Vidi

Ferrata i perć na zboczach masywu Pietra Grande

Gustavo Vidi Pokaż mapkę szlaków Brenty to przyjemna widokowo i w większości łatwa trasa, trawersująca zbocza potężnego masywu Pietra Grande. Dobrze nadaje się na ogólne „rozruszanie się” po przyjeździe w góry czy też początek przygody z ferratami, gdyż odcinki wspinaczkowe występują tu nielicznie, a ich pokonywanie nie wymaga dużego wysiłku.

Obszar górski:

Grupa:

Lokalizacja:

Miejscowość:

Parking:

Max wysokość:

Trudność:

Atrakcyjność (1-3):

Początkujący:

Mapa Tabacco nr:

Data naszego przejścia:

Aby dowiedzieć się czym wyróżnia się Brenta względem innych obszarów Dolomitów, zapoznaj się z charakterystyką grupy Brenta . Zobaczy też mapę grupy Brenta .

Początek szlaku znajduje się niedaleko rozległej przełęczy Passo del Grostè (2442 m), na którą najłatwiej dostać się z Madonny di Campiglio kolejką linową lub wyruszyć pieszo z dużego parkingu na polanie Malga Vallesinella (1500 m). Ścieżka najpierw bez żadnych trudności wyprowadza na grań, z której otwiera się szeroki widok na szczyty centralnej części Brenty. Dalej napotkamy kilka krótkich i niezbyt trudnych odcinków ferratowych, którymi szybko osiąga się najwyższy punkt szlaku i przechodzi na drugą stronę masywu Pietra Grande.

Odtąd, aż do końca wędruje się łatwą percią, która wznosi się długim trawersem nieopodal skraju potężnych urwisk. Trasa, choć biegnie tu dużo poniżej szczytów, „zawieszona” jest całkiem wysoko ponad piargami i oferuje bardzo sympatyczne widoki. Urozmaiceniem tego etapu są 2-3 ubezpieczone miejsca, gdzie robi się stromiej i trzeba pokonać łatwe odcinki ferratowe oraz wspiąć się po kilku drabinach. Podczas wędrówki szczególne wrażenie robią oglądane z bliska fantastycznie urzeźbione skały, imponujące wieże i igły oraz przeogromne piarżyska – odnosi się wrażenie jakby cały masyw wystawał z potężnej piaskownicy   .

Przejście ferraty Vidi zajmuje ok. 1,30 do 2,00 godz. i kończy się po osiągnięciu przełączki na ramieniu odchodzącym od szczytu Pietra Grande i połączeniu ze szlakiem nr 336, którym w dalszej części biegnie ferrata Sentiero Costanzi. Można stąd zejść do schroniska Rif. Graffer i do pośredniej stacji kolejki linowej Pian del Grostè albo pójść dalej szlakiem nr 336 do przełęczy Bocchette del Tre Sassi (2613 m). Następnie, tak jak my, można kontynuować wędrówkę Sentiero Costanzi lub też wrócić na przełęcz Passo del Grostè szlakami nr 334 i 306, zamykając w ten sposób ok. 5,30-godz. pętlę wokół masywu Pietra Grande.

Mimo bliskości kolejki linowej, trasa podczas naszego przejścia nie wyglądała na bardzo uczęszczaną – może dlatego, że tuż obok znajduje się początek znacznie słynniejszej ferraty Via delle Bocchette.

  1. Tu jesteś:
  2. Opisy ferrat
  3. Dolomiti di Brenta
  4. Via ferrata Gustavo e Natale Vidi