Mapy

Mapy wydawnictwa Tabacco
Mapy wydawnictwa Tabacco

Do turystyki pieszej w Dolomitach najbardziej przydatne są mapy w skali 1 : 25 000, które w swojej ofercie posiada kilka wydawnictw kartograficznych – Tabacco, Kompass, LagirAlpina oraz Alpenverein. Poniżej przedstawiamy ich ofertę oraz krótką charakterystykę.

Mapy wydawnictwa Tabacco

Mapy włoskiej firmy kartograficznej Tabacco pokrywają północno-wschodnie obszary górskie Italii, w tym również całe Dolomity oraz obszary przedalpejskie. Wydawnictwo oferuje również mapy panoramiczne i narciarskie. Bardzo polecamy te mapy, jako jedne z najlepszych dla obszaru Dolomitów.

Zalety: Mapy Tabacco w porównaniu do innych, charakteryzują się wyjątkowo dobrą czytelnością i plastycznością odwzorowania terenu.

Wady: Generalnie mapy Tabacco nie posiadają jakichś istotnych wad. Sporadycznie zdarza się, że niektóre szlaki są niewłaściwie wrysowane lub ich brakuje, ale ten problem dotyczy wszystkich wydawnictw kartograficznych oferujących mapy Dolomitów.

Mapy Tabacco są łatwo dostępne w Dolomitach w cenie ÷  € (w przeliczeniu ok.  ÷  zł) za arkusz w starej szacie graficznej oraz 11,50 € za opracowania najnowsze oraz w „Sklepie Podróżnika” (Warszawa, Kraków, Bielsko-Biała) w cenie  zł/szt. (ceny z 2022 r.).

Na stronie wydawnictwa można obejrzeć pokrycie Dolomitów odpowiednimi arkuszami w skali 1 : 25 000. Dużo dokładniej można zobrazować odpowiednie arkusze oglądając obszar Dolomitów w Google Earth.

Tutaj można obejrzeć skan fragmentu mapy Tabacco nr 53 w skali 1 : 25 000.

Mapy wydawnictwa Kompass

Austriacka firma kartograficzna będąca największym na świecie producentem map turystycznych, rowerowych i narciarskich. Kompass w swojej bogatej ofercie wydawniczej posiada mapy pokrywające całe Alpy. Oprócz tego wydaje atlasy, mapy panoramiczne, plany miast, przewodniki i inne opracowania (np. książki kucharskie czy atlasy roślin i zwierząt alpejskich).

Zalety:  Mapy turystyczne tego wydawnictwa w pełni pokrywają całe Alpy, więc bez problemu dostaniemy arkusze dla wszystkich zakątków Dolomitów czy terenów w rejonie Jeziora Garda. Można je łatwo nabyć nie tylko w wielu miejscach na zachodzie Europy, ale także w Polsce. Szata graficzna map Kompass jest bardzo czytelna (przez co nieco uboga), więc nawet niedoświadczony turysta może łatwo odnaleźć się w terenie.

Wady:  Mapy Kompass bardzo słabo odwzorowują teren (szczególnie skały), są zbyt mało szczegółowe jak na produkt w skali 1 : 25 000 oraz zawierają sporo błędów (nieprecyzyjnie wrysowane szlaki, błędy nazewnicze, itp.). Wszystko to sprawia, że zaawansowany turysta nie uzyska odpowiednich informacji z tych map, gdy np. istnieje potrzeba dokładnego ustalenia dalszego przebiegu szlaku czy charakteru terenu w miejscu pozaszlakowym. Ogólnie mapy Kompass są „najsłabsze” spośród prezentowanych tu wydawnictw.

Tutaj można zobaczyć elektroniczną wersję map Kompass (w skali 1:25 000) obejmującą całe Alpy, w tym Dolomity. Mapy są wyświetlane w wersji bazowej (m.in. bez naniesionych szlaków turystycznych). W celu przejrzenia mapy turystycznej należy zarejestrować się aby móc korzystać przez 1 miesiąc z bezpłatnego dostępu do wersji PRO.

W internetowym „Sklepie Podróżnika” jedna mapa Dolomitów wydawnictwa Kompass w skali 1 : 25 000 kosztuje od 33,90 do 45,90 zł/szt. Za granicą trzeba zapłacić 9,99 € (ceny z 2022 r.).

Tutaj można obejrzeć skan fragmentu mapy Kompass nr 688 w skali 1 : 25 000.

Mapy wydawnictwa LagirAlpina

Włoska firma kartograficzna (nie posiada strony www) wydająca tylko mapy z obszaru Dolomitów, Dolomitów Brenty i okolic Jeziora Garda. Arkusze można kupić wyłącznie w Italii lub w zagranicznych sklepach internetowych. Jedna mapa kosztuje ok. 8 € (cena z 2022 r.). Bardzo polecamy te mapy, jako jedne z najlepszych dla obszaru Dolomitów.

Zalety:  Mapy LagirAlpina są bardzo zbliżone jakościowo do map Tabacco, przy czym mają one przeważnie naniesione dokładniejsze odzwierciedlenie szlaków i ścieżek. Wydawca zadbał nie tylko o czytelny i plastyczny rysunek terenu lecz również zamieścił na odwrocie każdej mapy spis szlaków z czasami ich przejścia, wykaz schronisk z podaniem nr telefonów, krótkie przedstawienie największych atrakcji rejonu i inne przydatne treści.

Wady:  Arkusze trudno dostępne poza Italią (nawet tam nie wszędzie można je dostać). Poza tym nie ma jakichś większych zastrzeżeń do tego produktu.

Tutaj można obejrzeć skan fragmentu mapy LagirAlpina nr 13 w skali 1 : 25 000.

Mapy wydawnictwa Alpenverein

Österreichischer Alpenverein – największy klub górski w Austrii posiada wydawnictwo kartograficzne Alpenverein, które sprzedaje świetne mapy z różnych obszarów górskich świata. W ofercie można znaleźć mapy nie tylko z krajów alpejskich, ale również i z Peru, Afganistanu, Pakistanu czy Boliwii, a także z wybranych obszarów Himalajów, Karakorum i Tien-Szanu. Dla Dolomitów zostały wydane tylko 2 mapy w skali 1 : 25 000 – nr 51 Gruppo di Brenta oraz nr 52/1 Langkofel- und Sellagruppe. Arkusze można dostać czasami w „Sklepie Podróżnika” za 55,40 zł/szt. oraz na miejscu, we Włoszech płacąc ok. 11,50 €/szt. (ceny z 2022 r.). Generalnie są to mapy godne polecenia, jeśli potrafi się czytać tego rodzaju szczegółowe plany.

Zalety:  Mapy Alpenverein są po prostu perfekcyjne, jeśli chodzi o odzwierciedlenie terenu. Mnogość detali zobrazowanych na arkuszu jest zdecydowanie większa niż u konkurencji. Na mapach naniesiono wszelkie percie górskie, zaś szlaki wrysowano z pedantyczną wiernością (np. dla obszaru Brenty z zaznaczeniem niemal każdej drabiny).

Wady:  Brak pokrycia całości Dolomitów – obecnie są dostępne tylko 2 mapy w skali 1 : 25 000 dla tego obszaru górskiego. Zbyt duża ilość szczegółów oraz brak cieniowania odbija się na czytelności mapy – jest ona mało plastyczna i zapewne trudna do zobrazowania dla osób mających kłopoty z przestrzennym widzeniem rysunków dwuwymiarowych.

Tutaj można obejrzeć skan fragmentu mapy Alpenverein nr 51 w skali 1 : 25 000.

Mapy wydawnictwa 4Land

Włoska firma kartograficzna z Bolzano tworząca mapy wyłącznie w oparciu o dane GPS. Wydawnictwo chwali się, że wszystkie szlaki i drogi na ich mapach zostały przebyte w celu zebrania śladów GPS, które następnie zostały zweryfikowane na podstawie zdjęć satelitarnych i danych LIDAR (pomiary laserowe). Oferta wydawnictwa 4Land obejmuje mapy Dolomitów i obszarów przyległych oraz innych popularnych regionów Włoch, jak Dolina Aosty.

Mapy można nabyć w wielu miejscach Dolomitów za 12 €/szt. (cena z 2022 r.).

Zalety:  Mapy 4Land są bardzo czytelne, gdyż nie zawierają nadmiaru niepotrzebnych treści oraz najbardziej dokładne ze wszystkich opisywanych tu wydawnictw. Obejmują duży obszar terenu na jednym arkuszu, albowiem są drukowane dwustronnie. Wyróżniają się też od innych map tym, że są wodoodporne i odporne na rozdarcia. Popularne trasy tekkingowe, skiturowe czy rowerowe zostały dodatkowo zakolorowane, co wyróżnia je na tle innych szlaków.

Wady:  Mapy są trudno dostępne poza Italią oraz brak pełnego pokrycia Dolomitów – dotyczy to przede wszystkim wschodnich obszarów tych gór. Poza tym nie ma jakichś większych zastrzeżeń do tego produktu.

Tutaj można obejrzeć skan fragmentu mapy 4Land nr 139 w skali 1 : 25 000.

Porównanie jakości map różnych wydawnictw kartograficznych

W celu łatwego porównania jakości opisanych powyżej map, zebraliśmy na jednym arkuszu 4 małe skany każdej z nich. Przedstawiają one dokładnie ten sam obszar – fragment Dolomitów Brenty. Wszystkie skany pochodzą z map w skali 1 : 25 000.

Zasięg arkuszy różnych wydawnictw można zobaczyć na graficznej wyszukiwarce map „Sklepu Podróżnika” udostępnionej na stronie maporto.pl. Wybrane mapy można też od razu tam kupić.