Dojazd

Na autostradzie, podczas podróży w Dolomity
Na autostradzie, w czasie podróży w Dolomity

Dolomity położone są w północnych Włoszech w lokalizacji, do której można dotrzeć zarówno samochodem, jak i samolotem, pociągiem czy też autobusem. Najkorzystniej podróżuje się tam samochodem, ale wcale nie gorzej i nie zawsze drożej również innymi środkami komunikacji.

Skrótowo o sposobach dojazdu w Dolomity

Samochodem

Wychodzi najtaniej, jadąc w kilka osób. Auto daje możliwość swobodnego przemieszczania się na miejscu. Czas podróży ok. 11 - 18 godzin z centrum Polski.

Samolotem

Niekoniecznie najszybciej względem samochodu, gdy uwzględni się dodatkowy czas potrzebny na przejazd z lotniska (Bergamo, Werona, Wenecja) w góry. Dobra opcja, jeśli nie mamy samochodu lub chcemy pojechać w pojedynkę.

Pociągiem

Najdłuższy sposób dojazdu w Dolomity, bo nawet przy dobrym skomunikowaniu, podróż będzie trwała ponad dobę. Bilety warto kupować z dużym wyprzedzeniem, aby koszt przejazdu był atrakcyjny.

Autobusem

Najmniej przyjemny sposób na podróż w Dolomity – mało komfortowy i nie zawsze tani w sezonie letnim. Jedzie się prawie dobę do jednego z dużych włoskich miast (Bolzano, Werona, Wenecja), a potem przez kolejne kilka godzin w góry.

Samochodem, ale którą trasą?

Trasa przez Czechy

  • Droga przez Graz (oznaczona na niebiesko)
  • Odległość do Cortiny: (z Ostrawy: 840 km || z Warszawy: 1210 km)
  • Opłaty drogowe: winietka /mies. na Czechy, winietka /1 dzień lub /10 dni na Austrię

Trasa przez Niemcy

  • Droga przez Innsbruck (oznaczona na niebiesko)
  • Odległość do Cortiny: (ze Zgorzelca: 900 km || z Warszawy: 1410 km)
  • Opłaty drogowe: winietka /1 dzień lub /10 dni na Austrię, winietka na przejazd przez przełęcz Brenner, opłata za przejazd autostradą A22 na odcinku Brennero – Bressanone

Ostateczny wybór trasy będzie zależał przede wszystkim od miejsca startu – inaczej pojadą mieszkańcy Szczecina, a inaczej Nowego Sącza. Osoby zaczynające podróż ze środkowej Polski mogą wybierać: czy jechać drogami przez Niemcy czy też przez Czechy – każdy wariant ma swoje wady i zalety.

Bardziej szczegółowe informacje o kosztach dojazdu i opłatach drogowych (winietkach) znajdują się w dziale Koszty.

Informacje przydatne dla kierowców

Widok na masyw Cristallo z drogi dojazdowej do Misuriny
Widok na masyw Cristallo z drogi dojazdowej do Misuriny
  • Jadąc w Dolomity rozsądnie jest zatankować do pełna w Austrii, gdzie ceny paliwa bywają zbliżone do tych w Polsce. Paliwo we Włoszech bywa przeciętnie o 25% droższe w porównaniu do tego zakupionego w Austrii. Warto przy tym, o ile to możliwe, zjechać z autostrady i tankować na stacjach lokalnych, gdzie ceny bywają niższe nawet o 0,30 €/l w porównaniu do tych na stacjach zlokalizowanych przy drogach szybkiego ruchu. Przy granicy z Niemcami i Włochami, ceny paliwa w Austrii są wyższe.
  • Winietki na jazdę po autostradach czeskich można nabyć na czeskich stacjach benzynowych lub najwygodniej jako winietkę elektroniczną przez internet. Odcinek autostrady A1 / D1 od granicy do Ostrawy jest bezpłatny. Winietę można kupić na stacji benzynowej EurOil zaraz przy granicy albo w Ostravie.
  • Przeciętny czas podróży samochodem od granicy Polski do Cortiny d'Ampezzo w Dolomitach może wynieść ok. 9-13 godz. Przykładowo podróż z Warszawy zajmuje ok. 14-18 godz. Przy podróży z dalszych części Polski można dotrzeć na miejsce w jeden dzień, ale jest to dość męczące i możliwe przy dobrych warunkach pogodowych na całym odcinku trasy. Czasami dużo wygodniej i bezpieczniej jest rozłożyć podróż na 2 dni, zwiedzając przy okazji np. jakiś zakątek Austrii.
  • Jazda lokalnymi drogami po Dolomitach może być stresująca dla niewprawnego kierowcy ze względu na znaczną ilość stromych zjazdów i podjazdów wiodących czasami po krętych i przepaścistych drogach. W sezonie turystycznym, na takich trasach, występuje też spory ruch.
  • Wiele dróg w Dolomitach przez swoje ukształtowanie (zakręty, spadki) nie pozwala na rozwinięcie prędkości, a w sezonie trzeba też dodatkowo liczyć się z korkami na popularnych górskich drogach oraz w znanych miejscowościach. Wszystko to sprawia, że średnia prędkość jazdy po tych górach może wynieść ok. 40 km/h, a czasami nawet mniej. Dlatego też bywa, że szybciej jest gdzieś dojechać dłuższą trasą okrężną wiodącą doliną, niż przez niby krótką drogę wiodącą przez wysoką przełęcz górską.
  • We Włoszech przejazdy autostradami są płatne w punktach poboru opłat, znajdujących się przy zjazdach z autostrad. Opłata naliczana jest na podstawie ilości przejechanych kilometrów.
  • Strony internetowe z informacjami dla podróżujących:
    po drogach austriackich www.asfinag.at (mapa dróg, informacje o winietkach i cenach dodatkowo płatnych odcinków dróg, zakup winiety na Austrię),
    po włoskich autostradach www.autostrade.it (mapa dróg, obliczanie opłat za przejazdy),
    po autostradzie A22 (od przełęczy Brenner do Modeny) www.autobrennero.it (pogoda, korki, kamery, koszt przejazdu drogą A22, lokalizacje stacji benzynowych itp.).
  • Tutaj można obejrzeć sieć dróg w Dolomitach: Pokaż mapę drogową Dolomitów

Samolotem i lokalną komunikacją

Dolomity widziane z samolotu. Na dole z lewej - Marmolada
Dolomity widziane z samolotu. Na dole z lewej   Marmolada

Samolotem w Dolomity latałem kilka razy i uważam, że jest to bardzo sensowny sposób na dostanie się w te góry. Osobiście leciałem liniami Wizzair do Bergamo (Milan Bergamo Airport). Można też lecieć do Werony i Wenecji – jest trochę bliżej Dolomitów, ale akurat do tych miast znowuż jest mało lotów. Na bagaż kupowałem dodatkowy bilet, dzięki czemu mogłem spakować się bez żadnych kompromisów na wiele dni pobytu w Dolomitach.

Bezpośrednio z lotniska Bergamo w Orio al Serio można pojechać autobusem dalekobieżnym FlixBus do którejś z dużych miejscowości na obrzeżu Dolomitów, np. Bolzano czy Trydent, a później już lokalnymi liniami w konkretne miejsce. Można też z lotniska podjechać do miasta Bergamo i stąd podróżować kolejami Trenitalia. Pociągi regionalne w kierunku Werony (z przesiadką w Brescia) jeżdżą przeciętnie co godzinę. Podobnie z Werony niemal co godzinę kursują pociągi przez Trydent w kierunku Bolzano.

Z Trydentu czy Bolzano można już bezpośrednio dostać się w wiele miejsc Dolomitów. Przykładowo z Bolzano co godzinę odjeżdżają autobusy do Pozza di Fassa w Dolomitach, skąd można pójść w grupy Catinaccio, Marmolada czy Latemar lub podjechać dalej w kolejne grupy: Sella czy Pale di San Martino.

Kilka przydatnych informacji

  • W samolocie nie wolno przewozić gazu, więc jeśli potrzebujemy go do kuchenki turystycznej, to można go kupić np. od razu w sklepie DF Sport Specialist (uwaga: nieczynny w poniedziałki) znajdującym się w pobliżu lotniska Bergamo w Orio al Serio, albo w nieco dalej położonym sklepie Decathlon Seriate lub w każdym innym sklepie sportowym w Dolomitach, np. w Cortinie d'Ampezzo, w sklepie La Cooperativa (duży market, ostatnie piętro) czy w którejś z miejscowości na trasie podróży.
  • Z lotniska Bergamo w Orio al Serio do miasta Bergamo codziennie, co 20 minut, kursują autobusy linii nr 1 obsługiwane przez firmę ATB. Bilet na 3 strefę (taryfa C) w cenie 3,00 € można kupić w punkcie informacyjnym lotniska lub poprzez aplikację mobilną ATB.
  • Podróżując włoskimi kolejami należy pamiętać o tym, że zanim wsiądzie się do pociągu, należy skasować zakupiony bilet w kasowniku znajdującym się w holu kas lub na peronach. Gdyby zapomniało się tego zrobić, to na bilecie należy wyraźnie wpisać długopisem nazwę stacji, datę i godzinę wyjazdu.
  • Aby wyszukać dogodne połączenie pomiędzy dwoma miejscami we Włoszech warto skorzystać ze strony Rome2rio. Pokazuje ona wszystkie możliwości połączeń między wybranymi miastami wraz z ceną przejazdu.

Pociągiem – dla tych, co mają dużo czasu

Na dworcu kolejowym w Lienz w Austrii
Na dworcu kolejowym w Lienz w Austrii

Podróż pociągiem w Dolomity, to opcja czasochłonna, wymagająca kilku przesiadek i raczej atrakcyjna dla miłośników takiej formy przemieszczania się. Dodatkowo może być stosunkowo kosztowna, o ile nie zadbamy o zakup biletów z odpowiednim wyprzedzeniem. Z drugiej strony, wyjazd można tak zaplanować, aby po drodze móc zwiedzić jakieś miasto, np. Wiedeń, a wtedy dojazd w góry może być atrakcją samą w sobie.

Osobiście dwa razy jechałem pociągami z Włoch do Polski i bardzo miło wspominam te podróże. Nie tylko dzięki pięknym krajobrazom widzianym zza okien, ale też i wielu odwiedzonym miastom, jak Innsbruck, Salzburg, Wiedeń czy Bratysława. Swoją podróż powrotną dzieliłem na odcinki tak, aby oprócz zwiedzania, móc spać na kempingach – to sprawiało, że jazda pociągiem nie była męcząca i monotonna.

Trasy kolejowe w Dolomity

  • Monachium – Innsbruck – Brennero/Brenner – Bolzano/Bozen
  • Wiedeń – Salzburg – Innsbruck – Brennero/Brenner – Bolzano/Bozen
  • Wiedeń – Lienz – Dobbiaco

Z powyższego wynika, że w zależności od miejsca startu w Polsce, należy dojechać albo do Monachium, albo do Wiednia. Przy czym wariant przez Wiedeń często będzie najkorzystniejszy, albowiem można tam dostać się bezpośrednio pociągiem z Warszawy, a przy dobrym skomunikowaniu, można być na obrzeżach Dolomitów już po ok. 20 godz. podróży.

Ile kosztuje podróż w Dolomity pociągiem?

Moje przejazdy, zarówno trasą przez Wiedeń, jak i Monachium, w latach 2016 i 2017 wyniosły ok. 470 ÷ 560 zł w jedną stronę. Przy czym bilety kupowałem dosłownie tuż przed podróżą oraz starałem się unikać dalekobieżnych pociągów expresowych i międzynarodowych, o ile mogłem równie szybko jechać pociągiem regionalnym. Koszt ten można znacznie zredukować, jeśli wcześniej poszuka się odpowiednich promocji i kupi bilety z dużym wyprzedzeniem.

Z mojego doświadczenia wynika, że stosunkowo tanie są pociągi na Słowacji i w Czechach oraz, co ciekawe, całkiem znośnie jest w samej Italii, o ile będziemy jeździć pociągami regionalnymi. Jeśli chodzi o komfort podróży, to najlepsze, ale i najdroższe są pociągi austriackie oraz wszelkie międzynarodowe. Koleje włoskie mają różny standard wagonów i dotyczy to pociągów regionalnych, gdzie mogą trafić dość stare składy, ale najczęściej bywają bardzo nowoczesne i wygodne.

Dodatkowe źródło informacji

Bardzo dużo informacji o podróżowaniu pociągiem, w tym przypadku z Gdańska do Rzymu, można przeczytać na blogu Włoski Online, we wpisie: Jak dojechać do Włoch pociągiem?

Cennym źródłem informacji o podróżowaniu koleją są wpisy na blogu Kolej na Podróż. Chcącym dotrzeć pociągami w Dolomity, przydadzą się aktualizowane wpisy Pociągiem do Wiednia – przewodnik oraz Pociągiem do Włoch – przewodnik.

Autobusem międzynarodowym

Autobus
Photo by Juan Encalada on Unsplash

Podróż autobusem dalekobieżnym z Polski do Włoch, to najmniej komfortowy ze sposobów dostania się w te góry, albowiem przyjdzie nam jechać około jednej doby. Z kilku miast Polski kursują autokary do Bolzano, Trydentu czy Wenecji skąd później trzeba jeszcze lokalną komunikacją przedostać się w Dolomity. Za autobus zapłacimy ok. 300÷450 zł w jedną stronę plus koszt przejazdów miejscowych, aby dostać się w góry.

Wiele połączeń w pobliże Dolomitów realizują tacy przewoźnicy, jak FlixBus czy EuroBus. Trzeba liczyć się z tym, że podróż będzie wymagała przynajmniej jednej przesiadki.