Via ferrata
del Formenton

Ferrata na grani pomiędzy wierzchołkami Tofan
oraz zejście z Tofany di Dentro

Trasę Formenton najczęściej pokonuje się podczas zejścia z Tofany di Mezzo, po wcześniejszym wjechaniu tu kolejką linową „Freccia nel cielo”. Część osób przechodzi tylko ferratę na grani Tofan i wraca z powrotem do stacji kolejki linowej, aby stąd zjechać na dół.

Nieliczni traktują ją jako drogę powrotną ze szczytu Tofana di Mezzo po przejściu trzech ferrat Giuseppe Olivieri, Aglio i tej wyprowadzającej na środkowy wierzchołek Tofan. W takim przypadku trasa Formenton stanowi długą i najłatwiejszą technicznie część pięknego trawersu masywu Tofan.

Obszar górski:

Grupa:

Lokalizacja:

Miejscowość:

Parking:

Max wysokość:

Trudność:

Atrakcyjność (1-3):

Początkujący:

Mapa Tabacco nr:

Data naszego przejścia:

UWAGA :
Szlak nr 407 jest zamknięty ze względu na ryzyko zawalenia się! Odcinek Ra Valles – Tofana di Dentro jest zamknięty. Otwarty pozostaje odcinek graniowy pomiędzy Tofana di Mezzo – Tofana di Dentro.

Informacja z dnia: 6 sierpnia 2023 r.

Droga Formenton składa się z dwóch odcinków: grani między najwyższymi wierzchołkami Tofan oraz zejścia / wejścia z Tofany di Dentro granią północną i stromym, ubezpieczonym liną żlebem. Przejście całości nie powinno stanowić problemu dla osób, które wędrowały „Orlą Percią” w Tatrach.

Trasę opisujemy w zejściu, więc jej pierwszy odcinek, to ferrata wiodąca z wierzchołka Tofany di Mezzo na Tofanę di Dentro. Droga ta nazywana też „Ferrata di Dentro” i ubezpieczona jest ciągiem stalowej liny znajdującej się również w miejscach łatwych i bezpiecznych. Prawdopodobnie zrobiono to z myślą o nie zawsze doświadczonych wycieczkowiczach, którzy kolejką linową wjeżdżają z Cortiny d'Ampezzo w pobliże szczytu Tofana di Mezzo. Ferrata prowadzi przeważnie tuż poniżej grani, raz po jednej, raz po drugiej stronie. Ze względu na wysokość na jakiej wiedzie droga, należy spodziewać się śniegu i oblodzeń. W czasie naszego pobytu na grani nikogo nie było, bo przechodziliśmy ją bardzo rano i podczas opadu śniegu (w połowie sierpnia). Przypuszczamy, że w ciągu dnia, przy dobrej pogodzie, na szlaku może być sporo osób, bo stanowi on nie lada atrakcję będąc najwyżej położoną ferratą w Dolomitach. Miłośnicy śladów z czasów I wojny światowej odnajdą w okolicach szczytu Tofany di Dentro (3238 m) sporo pozostałości z lat 1915-1918.

Drugi odcinek trasy Formenton to nietrudna, ale miejscami eksponowana wędrówka w kruchym terenie bez ubezpieczeń oraz wiele łatwych fragmentów typowo turystycznych. Przypomina to nieco przechodzenie drogi Dibona w masywie Cristallo. Trzeba też uważać na przebieg szlaku, bo w kilku miejscach jest on oznaczony słabo i niejednoznacznie. Ze względu na dużą wysokość, na jakiej poprowadzono górny odcinek szlaku, trzeba liczyć się z tym, że na trasie może występować zaśnieżenie czy oblodzenie. W wodę można zaopatrzyć się w bivacco Baracca degli Alpini (spore naczynie z deszczówką) oraz w dolnej części ubezpieczonego liną żlebu (po jego lewej stronie spada wodospad).

Z Tofany di Dentro schodzi się początkowo niezbyt stromą, szeroką granią. Trzeba uważać w miejscu (ok. 200 m poniżej szczytu), gdzie zmienia ona swój przebieg skręcając w lewo – można tam niejako rozpędem pójść dalej prosto w kierunku urwiska. Później odcinki łatwej ferraty kluczą raz po jednej, raz po drugiej stronie nieznacznie opadającej grani, na której znajduje się sporo pozostałości z czasów I wojny światowej. Jedną z nich stanowi odremontowany i przystosowany do noclegów schron Baracca degli Alpini. Ze względu na położenie i komfort wyposażenia jest jednym z najpiękniejszych bivacco, jakie spotkaliśmy w Dolomitach.

Po minięciu schronu, grań wyprowadza na przełęcz z dużą ilością ruin budowli z I wojny światowej. W tym miejscu szlak skręca w prawo do stromego i kruchego żlebu. Na całej trasie jest to drugie miejsce, gdzie trzeba uważać na oznakowanie szlaku, bo w okolicy przełęczy jest pełno różnych ścieżek, a ta właściwa, najmniej rzucająca się w oczy, prowadzi trawersem ku prawej ścianie żlebu. Szlak na tym odcinku nie wszędzie ubezpieczono stalową liną, co przy dużym nastromieniu terenu i znacznej kruszyźnie może stanowić utrudnienie dla kogoś z mniejszą odpornością psychiczną na ekspozycję.

Na koniec pozostaje łatwe zejście przeważnie wygodną ścieżką aż do stacji pośredniej wyciągu przy Rif. Ra Valles. W początkowej części tego odcinka przechodzi się obok imponujących rozmiarów budynku z czasów I wojny światowej.

  1. Tu jesteś:
  2. Opisy ferrat
  3. Dolomiti Ampezzane
  4. Via ferrata del Formenton