Via ferrata
del Catinaccio d’Antermoia Est
(niem. Kesselkogel Oststeig)

Ferrata wschodnia na trzytysięcznik Catinaccio d'Antermoia

Zejście tą ferratą to całkiem przyjemne doświadczenie, gdyż jest stosunkowo nietrudna technicznie i pozbawiona jakichś szczególnie problematycznych miejsc, a także dobrze ubezpieczona. Jednocześnie cały czas znajdujemy się w prawdziwie wysokogórskim otoczeniu, bez towarzystwa tak charakterystycznych dla Catinaccio tłumów. Atrakcyjność całej trasy dodatkowo podnoszą ciekawe widoki na dolinę Valon d’Antermoia, do której sprowadza ferrata.

Obszar górski:

Grupa:

Lokalizacja:

Miejscowość:

Parking:

Max wysokość:

Trudność:

Atrakcyjność (1-3):

Początkujący:

Mapa Tabacco nr:

Data naszego przejścia:

Ferrata ta przechodzona jest zwykle „w dół”, gdyż stanowi najdogodniejszą drogę zejściową z najwyższego szczytu grupy Catinaccio – Catinaccio d’Antermoia (3002 m), który zdobywa się z kolei trudniejszą, „wejściową” ferratą zachodnią (Ovest), startującą z przełęczy Passo Principe. W związku z powyższym, trudno tu mówić o jakichś szczególnych doznaniach wspinaczkowych.

Po ukończeniu ferraty warto przejść się zupełnie płaskim dnem dzikiej doliny Valon d’Antermoia, bo panuje w niej naprawdę wyjątkowa atmosfera spokoju i odosobnienia lub wybrać się do pobliskiego jeziorka czy też do położonego niedaleko jeziorka schroniska Rif. d’Antermoia, skąd po noclegu można następnego dnia udać się na fantastyczną ferratę – Laurenzi.

Jeśli jednak po skończeniu trawersu Catinaccio d’Antermoia planujemy sprawnie wrócić do punktu wyjścia przez przeł. Passo d’Antermoia, to podczas schodzenia nie należy się zapędzać aż na dno doliny, tylko wypatrywać odchodzącej w prawo ścieżki prowadzącej bez straty wysokości ku przełęczy oraz do szlaku nr 584, którym okrążając naszą górę dojdziemy do Passo Principe..

Zdobywanie szczytu Catinaccio d’Antermoia w odwrotnym kierunku wydaje się być mniej sensowne, ponieważ opisywana tu ferrata wschodnia przechodzona do góry może okazać się dość mozolna i niewygodna (do jej początku trzeba podchodzić osypującym się terenem). Poza tym schodzenie trudniejszą ferratą „wejściową” (zachodnią) może być kłopotliwe w miejscach nieubezpieczonych.

  1. Tu jesteś:
  2. Opisy ferrat
  3. Dolomiti di Fassa
  4. Via ferrata del Catinaccio d’Antermoia Est