Dolomiti Bellunesi
(niem. Schiaragruppe)

Dolomiti Bellunesi, to południowe (wł. meridionali) grupy większego obszaru Dolomiti di Zoldo (nazywanego również Dolomiti Agordine).

Grupy obszaru Dolomiti Bellunesi

  • San Sebastiano – Tamer (niem. Schiaragruppe)
  • Mezzodì – Pramper (niem. Schiaragruppe)
  • Schiara (niem. Schiaragruppe)
    Warta polecenia, rzadko odwiedzana grupa, znajdująca się na terenie Parku Narodowego (Parco Nazionale Dolomiti Bellunesi). Mamy w niej do dyspozycji ulokowane niemal w jednym miejscu cztery sympatyczne ferraty: Zacchi , Berti , Rossi Sperti .

Charakterystyka grupy Schiara

Grupa Schiara to pasmo górskie w południowo-wschodniej części Dolomitów, w prowincji Belluno. Jest to jedna z najbardziej dzikich i malowniczych grup Dolomitów, z charakterystyczną sylwetką Monte Schiary (2565 m), najwyższego szczytu grupy. Pasmo górskie słynie z jednego z najpiękniejszych trawersów Dolomitów przechodzonego ferratami Zacchi lub Sperti, Berti, granią Monte Schiara oraz ferratą Piero Rossi (dawniej zwaną del Màrmol).

Bazą wypadową do wielu wycieczek i ferrat w grupie Schiary jest wyjątkowo klimatyczne schronisko Rif. 7° Alpini położone na wysokości 1502 m u stóp masywu Schiary. Jest to także miejsce, gdzie można podziwiać potężną ścianę Schiary oraz trasy wiodących na niej ferrat.

Grupa Schiara nieco różni się od innych w Dolomitach, choć nie dotyczy to najwyższego piętra skalnego, z jego klasycznie „dolomitową”, wysokogórską scenerią, pełną turni o charakterystycznych kształtach. Jedną z nich jest Gusela del Vescovà – niezwykła, niemal 40-to metrowa iglica będąca niekwestionowanym symbolem obszaru Dolomiti Bellunesi.

W grupie Schiara najbardziej czuje się różnice związane z pogodą – gdzieś przeczytaliśmy, że masyw ten często spowijają mgły znad Adriatyku, a pogoda kaprysi i coś w tym jest – panuje tam ogromna wilgoć, co sprawia, że chmury mają tu wyjątkowo dobre warunki do rozwoju (owady, np. masy latających mrówek także   ). Od wczesnego ranka powietrze bywa mocno zamglone i nawet, jeśli pod spodem jest czyste, błękitne niebo, to widzimy je jakby przez firankę podobnie jak, nawet niezbyt oddalone, ściany skalne. Chmury szybko usadawiają się na nich na stałe i potrafią tkwić tak do samego wieczora, więc wskazane jest wyjątkowo wczesne zaczynanie wycieczek, aby móc się cieszyć pięknymi widokami.

  1. Tu jesteś:
  2. Info o Dolomitach
  3. Dolomiti Bellunesi