Via ferrata
Luigi Zacchi

Widok na turnię Gusela del Vescovà z końcówki via ferraty Luigi Zacchi
Widok na turnię Gusela del Vescovà z końcówki via ferraty Luigi Zacchi

Ferrata do bivacco Ugo dalla Bernardina

Ferrata Zacchi, w połączeniu z jej dalszą logiczną kontynuacją, czyli trasą Berti, pozwala zdobyć bardzo atrakcyjny widokowo wierzchołek Monte Schiara (2565 m).

Obszar górski:

Grupa:

Lokalizacja:

Miejscowość:

Parking:

Max wysokość:

Trudność:

Atrakcyjność (1-3):

Początkujący:

Mapa Tabacco nr:

Data naszego przejścia:

Dojście do początku trasy, a zarazem również schroniska 7° Alpini, gdzie ona startuje, wiedzie w otoczeniu dość nietypowym jak na Dolomity, bo liściastymi, wilgotnymi lasami porastającymi wysoko wszystkie okoliczne zbocza. Szlak do schroniska prowadzi imponującym wąwozem skalnym wzdłuż rwącej, górskiej rzeki – przypomina to trochę krainę elfów z ekranizacji Władcy Pierścieni.

Ferrata Zacchi, w prawdziwie wysokogórskiej scenerii, wiedzie do bivacco Ugo della Bernardina, usadowionego w pobliżu bardzo charakterystycznej, widocznej już z dołu iglicy skalnej Gusela del Vescovà. Uważamy, że trudność Zacchi to co najwyżej B/C, albowiem nie ma tu wielkich problemów, tym bardziej, że ferratę wyposażono w zbyt dużą ilość sztucznych ułatwień. W wielu miejscach są one całkowicie zbędne i nieco psują radość ze wspinaczki. Gdyby nie piękny krajobraz, byłaby ona nawet trochę nudna. Skała jest momentami bardzo krucha i trzeba mocno uważać na strącane przez innych i przez siebie kamienie. Chodzi tu trochę osób, ale wielkie zatłoczenie nie występuje – masyw Schiara ma raczej dość kameralny charakter.

  1. Tu jesteś:
  2. Opisy ferrat
  3. Dolomiti Bellunesi
  4. Via ferrata Luigi Zacchi