Via ferrata
Punta Sud di Fanis – discesa
(niem. Südl. Fanesspitze NO - Abstieg)

Ferrata zejściowa z wierzchołka Punta Sud di Fanis

Trudna ferrata sprowadzająca z południowego wierzchołka Fanis (Punta Sud di Fanis) na wschodnią stronę grani. Nie jest na szczęście tak długa, jak Cesco Tomaselli, więc zejście nie nastręcza większych problemów. Niemniej jednak, kosztuje trochę wysiłku, szczególnie, że jest się już zmęczonym po zdobyciu szczytu.

Obszar górski:

Grupa:

Lokalizacja:

Miejscowość:

Parking:

Max wysokość:

Trudność:

Atrakcyjność (1-3):

Początkujący:

Mapa Tabacco nr:

Data naszego przejścia:

Większe trudności napotkamy w pierwszej części, gdzie ściana jest bardzo stroma; potem teren się nieco kładzie i jest trochę łatwiej, choć najtrudniejsze technicznie miejsca znajdują się na odcinku końcowym. Na sporym fragmencie trasy jej konfiguracja sprawia, że jesteśmy narażeni na „ostrzał” spadającymi kamieniami, ale na szczęście wielka kruszyzna tam nie występuje.

Należy pamiętać, że ściana, po której prowadzi ferrrata dostaje w ciągu dnia mniej słońca niż ta, którą się wchodzi, więc istnieje ryzyko, że przy niskich temperaturach może utrzymywać się tu oblodzenie. My niestety, przekonaliśmy się o tym na własnej skórze – po nocnym opadzie śniegu, który przez cały dzień topiło słońce, po stronie wejściowej płynęły potoki wody, a tam, gdzie nie płynęły, skała zdążyła wyschnąć. Na pozostającym w cieniu zejściu natomiast okazało się, że jest wprawdzie sucho, ale… ściana jest z kolei mocno oblodzona i trudności (także psychiczne) znacznie wzrosły. Innej drogi w dół niestety nie ma, więc całą wycieczkę należy planować z dużą rozwagą i tylko przy pewnej (w żadnym wypadku nie burzowej!) pogodzie.

  1. Tu jesteś:
  2. Opisy ferrat
  3. Dolomiti Orientali di Badia
  4. Via ferrata Punta Sud di Fanis – discesa