Via ferrata
Mario Zandonella Circo Est
(niem. Zandonella Südostroute)

Zejście z wierzchołka Cima dell'Osservatorio
szczytu Croda Rossa di Sesto
trasą przez kocioł wschodni

Bardzo ciekawa i urozmaicona trasa – według nas jest świetną kontynuacją ferraty Zandonella i doskonale nadaje się do zejścia ze szczytu Croda Rossa di Sesto. Trzyma w napięciu równie dobrze jak droga wejściowa, zwłaszcza że tu trasę pokonuje się w dół, czasami przez niemal pionowe, ale dobrze urzeźbione progi. W początkowej części występuje bardzo duża ekspozycja.

Obszar górski:

Grupa:

Lokalizacja:

Miejscowość:

Parking:

Max wysokość:

Trudność:

Atrakcyjność (1-3):

Początkujący:

Mapa Tabacco nr:

Data naszego przejścia:

Zaraz po przejściu kotła, w miejscu gdzie zaczynają się kolejne ubezpieczenia z liny stalowej, znajdują się dwie możliwości pokonania dalszej trasy: można pójść w lewo (nie znamy dalszego przebiegu tej drogi) lub tak jak podają przewodniki, w prawo na Forcellę A, zaś później skalną półką wzdłuż umocnień z I wojny światowej. Po przejściu półki schodzi się do bardzo kruchego i stromego żlebu, gdzie należy bardzo uważać, bo można niechcący wyzwolić lawinę całkiem sporych kamoli. Polecamy tutaj zamiast schodzenia żlebem na sam dół, po opuszczeniu się ok. 50-100 m, trawers w prawo ku litej skale i grotom z początku ferraty Zandonella, skąd znacznie łatwiejszym i bezpieczniejszym terenem można zejść w dolinę. Przy schodzeniu odszukanie przebiegu szlaku nie stanowi problemu, natomiast wchodzenie tą ferratą może sprawić sporo kłopotów orientacyjnych.

Ubezpieczenia ferraty w niektórych miejscach są uszkodzone, a odległości między kotwami mocującymi linę, podobnie jak na właściwej Zandoneli są czasami dość spore, co dostarcza dodatkowych emocji. Odcinek ferraty między szczytem, a kotłem jest nieco kruchy i narażony na spadające kamienie, które mogą strącać ludzie idący wyżej. Na szczęście trasa ta nie jest oblegana tak jak ferrata Zandonella, dzięki czemu można bardziej odczuć dzikość zakątków, jakimi ona wiedzie. Na całym odcinku drogi brak miejsc z wodą do picia.

  1. Tu jesteś:
  2. Opisy ferrat
  3. Dolomiti di Sesto
  4. Via ferrata Mario Zandonella Circo Est