Via ferrata
Roda di Vaèl Nord
(niem. Rotwand Klettersteig)

Łatwa ferrata na szczyt Roda di Vaèl
(niem. Rotwand)

Obszar górski:

Grupa:

Lokalizacja:

Miejscowość:

Parking:

Max wysokość:

Trudność:

Atrakcyjność (1-3):

Początkujący:

Mapa Tabacco nr:

Data naszego przejścia:

Bardzo sympatyczna ferrata – niedługa, bardzo łatwa technicznie i wyprowadzająca bezpośrednio na niezwykle widokowy szczyt Roda di Vaèl (2806 m). Wierzchołek ten można także osiągnąć od drugiej strony, gdzie niewielkie ferratowe trudności koncentrują się tylko na krótkim odcinku, ale droga nie jest ani zbytnio ciekawa, ani emocjonująca, zatem zdecydowanie lepiej nadaje się do zejścia (tym bardziej, jeśli w ramach tej samej wycieczki planuje się pobliską ferratę Masarè, co zresztą polecamy).

Samo wejście na Roda di Vaèl dla kogoś doświadczonego w pokonywaniu ferrat nie przedstawia żadnych trudności. Wielu może być zaskoczonych przesadnie „pancernymi” ubezpieczeniami oraz zbyt gęsto kotwioną do skały liną na mało eksponowanej grani. Z uwagi na powyższe, ferrata świetnie nadaje się dla początkujących czy też mniej sprawnych turystów, gdyż pozwala na bezproblemowe zapoznanie się z ideą tego typu szlaków, nie wymagając przy tym posiadania jakiejś szczególnej kondycji fizycznej czy umiejętności.

W związku z powyższym, o atrakcyjności opisywanej ferraty stanowią przede wszystkim widoki. Zarówno te, które ma się za plecami podczas wejścia (niesamowite turnie baszty Cima Sforcella), jak i panorama z samego wierzchołka, robią spore wrażenie, zatem wycieczka ta ma sens jedynie przy dobrej pogodzie. Warto na wierzchołek wybrać się wcześnie rano, bo później jest on mocno oblegany. Ogólnie polecamy, choć ferratowym wyjadaczom wrażeń wspinaczkowych tu może nieco brakować.

  1. Tu jesteś:
  2. Opisy ferrat
  3. Dolomiti di Fassa
  4. Via ferrata Roda di Vaèl Nord