Via ferrata
Oliva Detassis

Eksponowana ferrata z drabinami
na Bocchetta Bassa del Massodi

Detassis Pokaż mapkę szlaków Brenty opisywana jest jako jedna z najtrudniejszych ferrat Dolomitów Brenty. Taka opinia wynika zapewne z ogromnej ekspozycji, w jakiej wiedzie droga oraz faktu, że jest ona jedną z niewielu tras w tej grupie, która pokonuje ścianę.

Obszar górski:

Grupa:

Lokalizacja:

Miejscowość:

Parking:

Max wysokość:

Trudność:

Atrakcyjność (1-3):

Początkujący:

Mapa Tabacco nr:

Data naszego przejścia:

Aby dowiedzieć się czym wyróżnia się Brenta względem innych obszarów Dolomitów, zapoznaj się z charakterystyką grupy Brenta . Zobaczy też mapę grupy Brenta .

Pod względem trudności wspinaczkowych Detassis nie stanowi jakiegoś szczególnego wyzwania, bowiem pokonanie tej 200 metrowej ferraty sprowadza się w większości do wchodzenia po kolejnych drabinach lub skoblach oraz do kilku niedługich trawersów po wąskich i przepaścistych półkach. Mimo tego nie należy tej trasy lekceważyć, ponieważ jej lokalizacja w pobliżu ciasnego żlebu, jaki spada z przełęczy Bocca Bassa dei Massodi sprawia, że często jest tam zimno oraz mokro. Narażeni także jesteśmy na spadające kamienie, które mogą strącać osoby idące powyżej.

Ferratę można potraktować jako jedną z dróg dostępu do słynnej Via delle Bocchette, gdyż wyprowadza ona na przełęcz Bocca Bassa dei Massodi, przez którą przechodzi droga Bocchette Alte. Można też pokonać ją wyłącznie dla niej samej w ramach niedługiej pętli wykonanej ze schroniska Rif. Alimonta.

Trasa podejściowa pod Detassis (szlak nr 396) wiedzie przez dziki i mroczny kocioł, na dnie którego zalega łatwy do przejścia lodowczyk Vedretta dei Brentei. W jego górnej części, po lewej stronie żlebu opadającego z przełęczy Bocca Bassa dei Massodi znajduje się początek ferraty. Wspinamy się w totalnej ekspozycji, po skoblach oraz niesamowitej serii prawie pionowych drabin, których przejście samo w sobie nie jest trudne, ale niektórym osobom, w tak przepaścistym terenie, może przyprawić więcej wysiłku niż normalnie potrzeba.

  1. Tu jesteś:
  2. Opisy ferrat
  3. Dolomiti di Brenta
  4. Via ferrata Oliva Detassis