Via ferrata del Canalone

Krótka ferrata sportowa
na ścianie turni Punta della Disperazione

Krótka ferrata (tylko ok. 60 m przewyższenia) pokonująca pionowy kant skalny znajdujący się nieopodal schroniska Treviso i doskonale widoczny z jego tarasu.

Obszar górski:

Grupa:

Lokalizacja:

Miejscowość:

Parking:

Max wysokość:

Trudność:

Atrakcyjność (1-3):

Początkujący:

Mapa Tabacco nr:

Data naszego przejścia:

Canalone siłą rzeczy nie ma charakteru górskiej wycieczki, tylko rekreacyjnej wspinaczki skałkowej, a jej przejście zajmuje kilkanaście minut. W związku z powyższym można ocenić ją jako kuriozalną, tym bardziej, że trasa nie wyprowadza na żaden szczyt i kończy się w kosówce, skąd częściowo ubezpieczoną drogą zejściową szybko wraca się do miejsca startu. Niektórych jednak może cieszyć trudna wspinaczka w dużej ekspozycji. Dlatego też, mając trochę wolnego czasu podczas pobytu w okolicy, warto wyskoczyć na kontrowersyjną Canalone i samemu ocenić jej walory zwłaszcza, że całość wycieczki z Rif. Treviso („od drzwi do drzwi”) zajmuje nie więcej niż godzinę.

Trzeba jednak podkreślić, że chociaż ferrata nie jest długa i znajduje się blisko schroniska, to nie należy jej lekceważyć. Według nas przejście jej nie jest bowiem zbyt bezpieczne – skała ma kiepską jakość, jest krucha i miejscami pokryta ziemią lub zarośnięta. W związku z powyższym, ryzyko odpadnięcia znacznie wzrasta. Co gorsza, odległości między kotwami są zbyt duże w stosunku do poziomu trudności tej ferraty. Ze względu na zwietrzałą skałę należy też mocno ograniczyć zaufanie do ubezpieczeń.

Generalnie przejście Canalone można traktować jako miły sposób na urozmaicenie nudnego popołudnia czy wieczoru w schronisku, sama w sobie nie stanowi jednak wartego uwagi celu, szczególnie, że grupa Pale di San Martino oferuje naprawdę duży wybór „pełnowymiarowych” i niezwykle atrakcyjnych „żelaznych perci”.

  1. Tu jesteś:
  2. Opisy ferrat
  3. Pale di San Martino – Feruc
  4. Via ferrata del Canalone