Sentiero attrezzato
Forcella Popera
(niem. Arzalpensattel)

Jeden z bunkrów fortyfikacji „Opera 10” widziany ze szlaku Forcella Popera

Ubezpieczona perć na przełęcz Popera
(Forcella Popera)

Częściowo ubezpieczona trasa pokonywana najczęściej podczas zejścia ze szczytu Croda Sora i Colesei (niem. Arzalpenkopf) – 2369 m w kierunku drogowej przełęczy Monte Croce (niem. Kreuzbergpass).

Obszar górski:

Grupa:

Lokalizacja:

Miejscowość:

Parking:

Max wysokość:

Trudność:

Atrakcyjność (1-3):

Początkujący:

Mapa Tabacco nr:

Data naszego przejścia:

Ze szczytu Croda Sora i Colesei (niem. Arzalpenkopf) – 2369 m lub bezpośrednio po przejściu ferraty „Bepi Martini” al Campanile Colesei (niem. Arzalpenturm Klettersteig) schodzimy do szlaku nr 122 i kierując się w prawo docieramy po chwili do przełęczy Forcella Popera (niem. Arzalpensattel) w otoczeniu której znajdują się okopy i budowle z czasów I wojny światowej (wł. Grande Guerra).

Zgodnie z namalowanym na głazie napisem „Sexten” schodzimy na północ do szerokiego żlebu, w którym na początku sezonu letniego możemy spodziewać się śniegu. Perć sprowadza bardzo stromo po kamienistym i żwirowym podłożu mogącym sprawiać trudności mniej wprawnym turystom. W bardziej eksponowanych miejscach w górnej części żlebu znajdują się krótkie ubezpieczenia łatwej via ferraty. Za odcinkiem z linami dalsza trasa (oznaczona czerwonymi kropkami) nadal wiedzie stromo w dół w wymagającym kamienistym terenie aż do momentu, gdy dotrze do szlaku nr 15, którym podążamy w kierunku Passo Monte Croce. Po drodze mijamy z prawej strony skałkę z kilkoma łatwymi ferratami edukacyjnymi

Podczas zejścia stromym żlebem widać wystające ze skalnej ściany ogromne bunkry będące częścią fortyfikacji „Opera 10”, która została zbudowana w okresie międzywojennym. Powstała w całości w jaskini u podnóża Croda Sora i Colsei del Creston del Popera, na wysokości około 1900 m n.p.m. Luki strzelnicze tej fortyfikacji widoczne są już z miejscowości Sesto i z przełęczy Monte Croce di Comelico. „Opera 10” pierwotnie pomyślana była jako obiekt artyleryjski (stąd nazwa „bateria Monte Popera”), ale ostatecznie dodano stanowiska piechoty przez co fortyfikacja osiągnęła znaczne rozmiary. Wewnątrz obiektu znajdują się dwa równoległe korytarze o długości 400 metrów, które wraz z korytarzami bocznymi dają łączną długość wynoszącą około dwóch kilometrów. Dzieło jest jedyne w swoim rodzaju w całym pasie obronnym muru alpejskiego w Południowym Tyrolu ze względu na swoją szczególną strukturę i rozmiar.

  1. Tu jesteś:
  2. Opisy ferrat
  3. Dolomiti di Sesto
  4. Sentiero attrezzato Forcella Popera