Via ferrata
delle Trinceé

Ferrata wzdłuż grzbietu Padon
z pozostałościami z czasów I wojny światowej

Trasa ferraty wiedzie skałami grzbietu Padon, położonego między masywem Marmolady z jednej, a Piz Boè z drugiej strony, więc podczas jej przejścia cały czas towarzyszą nam świetne widoki na obie te olbrzymie góry. Szczególnie imponująco prezentuje się stąd lodowiec Marmolady. Zasadnicze trudności stanowiące o wycenie drogi znajdują się na samym początku, gdzie trzeba pokonać trudną, prawie pionową ściankę o wycenie C/D. Później trudności nie przekraczają stopnia B/C - C.

Obszar górski:

Grupa:

Lokalizacja:

Miejscowość:

Parking:

Max wysokość:

Trudność:

Atrakcyjność (1-3):

Początkujący:

Mapa Tabacco nr:

Data naszego przejścia:

Z uwagi na fakt, że początek trasy jest bardzo łatwo osiągalny (kolejka z Arabby na Porta Vescovo, bliskość popularnej szosy przy zalewie Lago di Fedaia), wędruje nią sporo turystów, często nieprzygotowanych na trudności pierwszego odcinka i powodujących tam spore zatory. Po drodze napotkamy (jeden z wielu w Dolomitach) wiszący mostek. Po osiągnięciu najwyższego punktu grani – szczytu La Mesola (2727 m), schodzimy na siodło, na którym kończą się zasadnicze trudności ferraty. Można stąd wrócić na przełęcz Porta Vescovo lub na Passo di Fedaia. Tu też odgałęzia się otwarty w 2019 r. wariant ferraty umożliwiający wejście na turnię Torre dell'Eremita.

Z siodła idziemy szlakiem nr 636, miejscami ubezpieczoną ścieżką na grzbiecie Crepes de Padon wzdłuż której znajduje się dużo ciekawych pozostałości wojennych, w tym jedna krótka oraz długa na ok. 300 m sztolnia (przydatna latarka).

Trawers grzbietu Padon kończy się przy domku-bivacco Bontadini. Powyżej niego odchodzą w górę poręczówki na znajdujący się 90 m wyżej szczyt La Mesolina (2642 m), zaś w dół sprowadza droga w kierunku pobliskiej górnej stacji kolejki i Rif. Passo Padon. Na przełęcz Porta Vescovo lub do parkingu w okolicach Rif. Castiglioni można wrócić trawersującą percią Sentiero Geologico Arabba (pomarańczowe znaki na tyczkach). Przy czym aby uniknąć niepotrzebnego podejścia, gdy chcemy zejść do szosy, na trawiastych zboczach opuszczamy znakowaną trasę i kierujemy się widoczną ścieżką lub licznymi owczymi perciami znacznie niżej, bezpośrednio w stronę tamy i Lago di Fedaia.

  1. Tu jesteś:
  2. Opisy ferrat
  3. Dolomiti di Fassa
  4. Via ferrata delle Trinceé