Via attrezzata
Rino Pisetta

Bardzo trudna ferrata na Cima Garzolet
w masywie Piccolo Dain

Obszar górski:

Grupa:

Lokalizacja:

Miejscowość:

Parking:

Max wysokość:

Trudność:

Atrakcyjność (1-3):

Początkujący:

Mapa Tabacco nr:

Data naszego przejścia:

Cima Garzolet – kilkusetmetrowa skała, na której poprowadzono tę ferratę, zwiesza się nad niewielką miejscowością Sarche Pokaż mapkę, leżącą na pograniczu Dolomitów Brenty (konkretnie – grupy Paganella) i gór rejonu Jeziora Garda, zaledwie 25 km od tego słynnego jeziora i 17 km od mekki wspinaczy – Arco. W okolicy tej czuć już mocno klimat śródziemnomorski, w czym utwierdzają rozległe uprawy winnic, roślinność ciepłolubna oraz ogromne upały. Często pogoda jest tu lepsza niż w nieodległej Brencie, więc pobyt w tej okolicy może być dobrym sposobem na przeczekanie okresu, gdy w wyższych partiach gór panuje niekorzystna aura.

Niestety, niewiele o Rino Pisetta możemy napisać, ponieważ w czasie naszego pobytu w sierpniu 2009 r., w miejscowym sklepie wspinaczkowym dowiedzieliśmy się, że droga została zamknięta, a powodem jest „śmierć osoby, która była za tę ferratę odpowiedzialna” i choć ubezpieczenia ponoć nadal tam były, to turyści na tę drogę nie chodzili.

W 2010 roku losy Rino Pisetty wyjaśniły się i trasa została ponownie otwarta.

Przy okazji chcielibyśmy skorygować informacje na temat dojścia do ferraty, jakie podaje Pascal Sombardier w swoim przewodniku „Dolomity – najpiękniejsze via ferraty”. Mimo usilnych poszukiwań w okolicach elektrowni wodnej przy granicy miejscowości, nie wytropiliśmy nigdzie mającej się tu ponoć odłączać ścieżki, polecanej przez niego jako lepsza alternatywa dla tej zwykłej.

Standardowe dojście do ferraty zaczyna się przy parkingu pod sporą halą mieszczącą kręgielnię (tam drogowskaz). Wjazd na ten nieco ukryty parking znajduje się przy skrzyżowaniu głównych dróg w samym centrum Sarche. Pokaż Schemat dojścia


Mapka dróg na Cima Garzolet
  1. Tu jesteś:
  2. Opisy ferrat
  3. Dolomiti di Brenta
  4. Via attrezzata Rino Pisetta