Pale di San Martino – Feruc
(niem. Palagruppe)

Charakterystyka obszaru

Grupa obfitująca w dużą ilość ferrat. Częściowo objęta jest Regionalnym Parkiem Krajobrazowym (Parco Naturale Paneveggio – Pale di San Martino). Mimo, że według wielu jest jednym z najpiękniejszych zakątków Dolomitów, to nie jest tak często odwiedzana przez rodaków jak np.: obszar Dolomiti di Sesto czy grupy wokół Cortiny d'Ampezzo.

Grupy obszaru Pale di San Martino – Feruc

 • Pale di San Martino (niem. Palagruppe)
  W zachodniej części grupy, w okolicy miejscowości San Martino di Castrozza, poprowadzono   wspaniałą,   cieszącą   się   dużą   popularnością   ferratę Bolver - Lugli (D) biegnącą wzdłuż starej drogi wspinaczkowej. Warte polecenia są również takie trasy jak Nico Gusella (B), Porton (C) czy Velo (C).

  W centrum grupy Pale znajduje się też rozległy, iście „księżycowy” płaskowyż, leżący na wysokości ok. 2500 m n.p.m., zaś na północ od miejscowości San Martino, na przełęczy Passo Rolle, możemy podziwiać „Matternhorn Dolomitów” – szczyt Cimon della Pala. We wschodniej części grupy znajduje się jedna z najtrudniejszych ferrat Dolomitów – Stella Alpina (D/E) wyprowadzająca na wyjątkowo widokowy szczyt Monte Agner.
 • Feruc (niem. Vette Feltrine / Cimonegagruppe)
  • Sottogruppo del Pizzon
  • Sottogruppo dei Monti del Sole
 1. Tu jesteś:   Info o Dolomitach
 2. Pale di San Martino – Feruc