Wstęp

„...szczęście nie znaczy nic, jeśli inni o tym nie wiedzą.”

Wielu turystów marzy o wyjeździe dalszym niż w nasze Tatry, o górach wyższych, bardziej dzikich, w których unikną tłoku na szlaku, gdzie nikt nie będzie nakazywał, gdzie wolno chodzić, a gdzie nie... Wielu sądzi, że taki wyjazd musi być kosztowny, trudny w realizacji i zbyt niebezpieczny. Wielu zadaje sobie pytanie – Czy dam radę ? Z myślą o takich osobach zrobiliśmy tę stronę. Chcielibyśmy tu podzielić się informacjami praktycznymi, które mogą być przydatne dla osób wyjeżdżających w Dolomity, a w szczególności dla tych, którzy chcą rozpocząć przygodę z ferratami. Podane tu wskazówki zamieszczamy w oparciu o nasze doświadczenia zdobyte podczas różnych wyjazdów zrealizowanych w latach 1995 – 2016. Pokaż szczegóły wyjazdów

Mamy nadzieję, że strona ta choć w części ułatwi Ci zrealizowanie wyjazdu w Dolomity. W razie wątpliwości czy pytań pojawiających się przy przygotowywaniu Twego wyjazdu, chętnie służymy pomocą. Kontakt do nas znajdziesz w dziale Autorzy.


Dolomity Brenta

Dolomity to rozległy obszar górski (około 80 x 70 km) znajdujący się w północno – wschodniej części Włoch [Pokaż na mapie Europy], w prowincjach Bolzano, Trydent i Belluno, którego charakterystyczną cechą są grupy górskie porozrzucane pomiędzy głębokimi dolinami, niczym potężne wyspy na morzu. Wiele szczytów to ogromne, czasami kilkusetmetrowe baszty, które zdecydowanie odróżniają te góry od innych i czynią jedynymi w swoim rodzaju. Charakter Dolomitów podkreślają strzeliste iglice, rozległe piarżyska, lazurowe jeziorka i zieleń górskich łąk.

Nadzwyczajne piękno krajobrazu Dolomitów oraz unikalność budowy geologicznej zostały uznane przez Komitet UNESCO i 26 czerwca 2009 r. Dolomity zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości jako obiekt przyrodniczy.

W Dolomitach można spotkać bardzo dużo pozostałości po walkach między Włochami i Austriakami z czasów I wojny światowej, a więc bunkry, sztolnie, platformy trawersujące potężne ściany, zasieki z drutu kolczastego itp., a wszystko to wysoko w górach, niejednokrotnie w rejonie wierzchołków.

Dolomity to także wyjątkowo widokowe drogi chętnie przemierzane przez kierowców, motocyklistów i rowerzystów [Pokaż mapę drogową Dolomitów]; to też nietrudne, a przepiękne szlaki rekreacyjne dostępne dla rodzin z dziećmi i osób nie szukających ekstremalnych przeżyć, ogromne ściany z efektownymi drogami wspinaczkowymi, wspaniałe tereny narciarskie, a także urzekające krajobrazowo trasy dla uprawiających trekking. Jednak z punktu widzenia kogoś, kto przemierzył wiele tatrzańskich perci, Dolomity mają szczególną zaletę – znajdują się tam ubezpieczone szlaki turystyczne z pogranicza wspinaczki zwane „via ferrata”.

 

Poniżej można otworzyć kilka krótkich filmów z przejść paru ferrat, a także trailery płyt DVD, na których pokazano wizytówki wymienionych rejonów oraz nieco ujęć ze wspinaczek po ferratach.

Pokaż trailer filmu DVD „Klettersteige der Dolomiten - Rosengarten”

Pokaż trailer filmu DVD „Klettersteige Dolomiten - Südtirol - Gardasee”

Pokaż film z przejścia ferraty Dibona w grupie Cristallo

Pokaż trailer filmu DVD „Der Bocchette-Weg - Klettersteig-Traumtour der Brenta-Dolomiten”

Pokaż film z wejścia ferratą na Marmoladę – „MARMOLADA - Königin der Dolomiten”

 

Zapraszamy Cię czytelniku do pozostawienia wpisu w Księdze Gości.


Zobacz Księgę Gości
Wpisz się do Księgi Gości
 

 

Pokaż starsze informacje o aktualizacjach strony