Wrończyk alpejski i Tre Cime

Warunki meteo w Dolomitach
Pogoda

Upał południa zmyć wspomnieniem chłodu poranka
W deszczu poczuć ciepło radości słońca
Między nimi zawiesić pomost uśmiechu tęczy 

W Dolomitach, podobnie jak w Tatrach, pogoda jest bardzo zmienna. Z doświadczeń wielu osób wynika, że ta najkorzystniejsza najczęściej bywa w sierpniu, gdyż wtedy jest najmniej opadów i burz oraz występuje sporo słonecznych dni. Nie przypadkowo w sierpniu przypada włoski szczyt urlopowy – oni wiedzą, kiedy wyjechać na wakacje, aby mieć udany wypoczynek.

Pogoda w Dolomitach

Zachmurzenie i opady
Po deszczu w grupie Popera, rejon Sesto

Pogoda typowa dla Dolomitów, to ranki z błękitnym niebem i stopniowo pojawiające się w ciągu dnia chmury, zahaczające o wierzchołki gór. Około południa mogą tworzyć się chmury burzowe, z których czasem pada deszcz i powstają wyładowania atmosferyczne. Często wieczorem rozpogadza się i przed zachodem słońca niebo znów jest czyste. W dni, kiedy rano na niebie zaczynają pojawiać się chmurki, które szybko rosną do rozmiarów burzowych cumulonimbusów, bywa słaba widoczność i przejrzystość powietrza, a czasami zamglenie utrzymujące się w wyższych partiach gór. Wniosek z powyższego jest tylko jeden – warto wstawać jak najwcześniej, aby móc przejść przy sprzyjającej pogodzie jak najdłuższy odcinek ferraty, a szczególnie ten prowadzący na dużych wysokościach czy o znacznych trudnościach.

Nam zdarzało się wstawać nawet o 5 rano, aby móc z powodzeniem przechodzić te najtrudniejsze ferraty. Zresztą jak się okazywało, większość turystów w Dolomitach wychodzi bardzo wcześnie na trasy, bo oprócz pogody, ważne jest znalezienie się na ferracie przed innymi, aby uchronić się przed spadającymi kamieniami, zrzucanymi przez mniej ostrożnych wędrowców.

Mgły

Analogicznie jak w Tatrach, często występują po południu, szczególnie na dużych wysokościach. Wyjątkiem są tu masywy położone bliżej morza (np. Schiara) oraz Dolomity Brenty, gdzie mgły często tworzą się od samego rana i już ok. godz. 9.00 widoki mogą być częściowo przysłonięte.

Burze

Najczęściej pojawiają się po południu, ale czasami też przechodzą w nocy. Podczas wędrówki graniami i na dużych wysokościach należy być szczególnie wyczulonym na szybko rosnące chmury burzowe. Na wysokościach ponad 2500 m wyładowaniom atmosferycznym towarzyszy często intensywny opad gradu lub śniegu, a także nagłe ochłodzenie temperatury do ok. 0 oC.

Temperatura

W dolinach przy pięknej pogodzie jest upalnie, ale już na wysokości 1500 - 2000 m, czyli takiej, gdzie można dojechać samochodem, bywa chłodniej, a rankiem wręcz zimno. Powyżej 2000 m w nocy temperatura może spaść do 0 oC. Na wysokości ponad 2500 m, nawet przy dobrej pogodzie, zazwyczaj wieje wiatr i jest chłodno (temperatury ok. 10–15 oC), a przy załamaniu pogody bywa, że temperatura jest ujemna i pada śnieg. W Dolomitach temperatury na odpowiednich wysokościach są zbliżone do tych, jakie bywają latem w Tatrach.

Promieniowanie UV

Szczególnie intensywne na wysokości ponad 2500 m n.p.m. – należy stosować kremy z wysokim filtrem oraz nosić okulary przeciwsłoneczne.

Informacje o aktualnej pogodzie

Na temat aktualnej pogody można dowiedzieć się w każdym schronisku górskim czy informacji turystycznej w większych miejscowościach. Prognozy są też wywieszane przy stacjach kolejek linowych (zarówno dolnych, jak i górnych). Niestety są to czasami informacje napisane po włosku, więc warto znać kilka podstawowych słów w tym języku.

Linki do stron z aktualnymi informacjami o pogodzie

Aktualne widoki z kamer

 Widok na Marmoladę z P. Vescovo (2478 m)

 Widok z Rif. Ciampedie na grupę Catinaccio

 Widok z Rif. Lagazuoi w kier. Monte Pelmo

 Widok z Rif. Auronzo na Cadini di Misurina

 Widok z Rif. Lagazuoi w kier. Marmolady

 Widok z Rif. Lagazuoi w kier. Tofan

Linki do stron z kamerami

Słowniczek podstawowych słów związanych z pogodą

Pojęcia i zwroty meteo:
Określenia pogody:
Pory dnia:
Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska meteo:
Dni tygodnia: