Upał południa zmyć wspomnieniem chłodu poranka
W deszczu poczuć ciepło radości słońca
Między nimi zawiesić pomost uśmiechu tęczy
W Dolomitach, podobnie jak w Tatrach, pogoda jest bardzo zmienna. Z doświadczeń wielu osób wynika, że ta najkorzystniejsza najczęściej bywa w sierpniu, gdyż wtedy jest najmniej opadów i burz oraz występuje sporo słonecznych dni. Nie przypadkowo w sierpniu przypada włoski szczyt urlopowy – oni wiedzą, kiedy wyjechać na wakacje, aby mieć udany wypoczynek.
Pogoda typowa dla Dolomitów, to ranki z błękitnym niebem i stopniowo pojawiające się w ciągu dnia chmury, zahaczające o wierzchołki gór. Około południa mogą tworzyć się chmury burzowe, z których czasem pada deszcz i powstają wyładowania atmosferyczne. Często wieczorem rozpogadza się i przed zachodem słońca niebo znów jest czyste. W dni, kiedy rano na niebie zaczynają pojawiać się chmurki, które szybko rosną do rozmiarów burzowych cumulonimbusów, bywa słaba widoczność i przejrzystość powietrza, a czasami zamglenie utrzymujące się w wyższych partiach gór. Wniosek z powyższego jest tylko jeden – warto wstawać jak najwcześniej, aby móc przejść przy sprzyjającej pogodzie jak najdłuższy odcinek ferraty, a szczególnie ten prowadzący na dużych wysokościach czy o znacznych trudnościach.
Nam zdarzało się wstawać nawet o 5 rano, aby móc z powodzeniem przechodzić te najtrudniejsze ferraty. Zresztą jak się okazywało, większość turystów w Dolomitach wychodzi bardzo wcześnie na trasy, bo oprócz pogody, ważne jest znalezienie się na ferracie przed innymi, aby uchronić się przed spadającymi kamieniami, zrzucanymi przez mniej ostrożnych wędrowców.
Analogicznie jak w Tatrach, często występują po południu, szczególnie na dużych wysokościach. Wyjątkiem są tu masywy położone bliżej morza (np. Schiara) oraz Dolomity Brenty, gdzie mgły często tworzą się od samego rana i już ok. godz. 9.00 widoki mogą być częściowo przysłonięte.
Najczęściej pojawiają się po południu, ale czasami też przechodzą w nocy. Podczas wędrówki graniami i na dużych wysokościach należy być szczególnie wyczulonym na szybko rosnące chmury burzowe. Na wysokościach ponad 2500 m wyładowaniom atmosferycznym towarzyszy często intensywny opad gradu lub śniegu, a także nagłe ochłodzenie temperatury do ok. 0 oC.
W dolinach przy pięknej pogodzie jest upalnie, ale już na wysokości 1500 - 2000 m, czyli takiej, gdzie można dojechać samochodem, bywa chłodniej, a rankiem wręcz zimno. Powyżej 2000 m w nocy temperatura może spaść do 0 oC. Na wysokości ponad 2500 m, nawet przy dobrej pogodzie, zazwyczaj wieje wiatr i jest chłodno (temperatury ok. 10–15 oC), a przy załamaniu pogody bywa, że temperatura jest ujemna i pada śnieg. W Dolomitach temperatury na odpowiednich wysokościach są zbliżone do tych, jakie bywają latem w Tatrach.
Szczególnie intensywne na wysokości ponad 2500 m n.p.m. – należy stosować kremy z wysokim filtrem oraz nosić okulary przeciwsłoneczne.
Na temat aktualnej pogody można dowiedzieć się w każdym schronisku górskim czy informacji turystycznej w większych miejscowościach. Prognozy są też wywieszane przy stacjach kolejek linowych (zarówno dolnych, jak i górnych). Niestety są to czasami informacje napisane po włosku, więc warto znać kilka podstawowych słów w tym języku.