Wydatki na 2-tygodn. wyjazd w Dolomity
Koszty

W gruncie rzeczy cena każdego wyjazdu jest tylko rezygnacją
z dóbr i przyjemności, jakie możemy potencjalnie posiąść
za pieniądze przeznaczone na podróż...

Koszt 2-tygodniowego pobytu w Dolomitach przy przejeździe samochodem w 3 osoby oraz spaniu przeważnie "na dziko" kształtuje się w granicach (bez uwzględnienia zakupów niezbędnego sprzętu, map, przewodników itp.).

Poniżej szczegółowo opisujemy poszczególne czynniki mające wpływ na ogólną cenę wyjazdu.

UWAGA:   Aktualność poniższych wyliczeń kosztów –

Ceny wyjściowe przyjęte do obliczeń kosztów

Obliczenia kosztów wyjazdu wykonaliśmy przy następujących założeniach:

Kursy walut (kurs sprzedaży NBP z dn. ):

  • kurs euro:
  • kurs korony czeskiej:

Cena benzyny E95 (średnia z ):

  • w Polsce:
  • w Czechach:
  • w Austrii:
  • w Niemczech:
  • we Włoszech:

Paliwo na przejazd samochodem

Poniżej podajemy  przykładowe  koszty  paliwa  na przejazd samochodem dwoma popularnymi trasami:

Poniższe zestawienie uwzględnia dojazd samochodem z Warszawy do Cortiny d’Ampezzo wraz z powrotem. Dla uproszczenia obliczeń przyjęto, że auto spala średnio ok. 8 litrów benzyny E95/100 km.

Wyszczególnienie Trasa przez
Czechy Niemcy
 Odcinek w obrębie Polski (tam plus powrót) 2 x 380 km 2 x 500 km
 Odległość od granicy Polski (tam plus powrót) 2 x 860 km 2 x 900 km
 Odcinek na poruszanie się po Dolomitach 200 km
 Ilość spalonej benzyny 215 l 240 l
 Orientacyjna cena 1 litra E95 na całej trasie (średnia ważona)
KOSZT PALIWA NA CAŁY PRZEJAZD

Aktualne ceny benzyny (E95, E98), oleju napędowego i gazu w krajach europejskich można znaleźć na stronie PZM Travel. Witryna zawiera również aktualne zmiany przepisów, które obowiązują kierowców w poszczególnych krajach oraz wiele innych przydatnych wiadomości. Warto tu zajrzeć przed podróżą samochodem za granicę.

Opłaty drogowe

Poniżej podajemy ceny opłat drogowych, jakie należy uwzględnić przy kalkulacji kosztu przejazdu.

Obszerne informacje na temat opłat drogowych (ceny i rodzaje winietek; drogi, tunele i przełęcze, na których obowiązują opłaty; kary za brak winiety; miejsca gdzie można kupić winiety) w krajach europejskich można znaleźć na stronie PZM Travel.

Ubezpieczenie

Do kalkulacji kosztów przyjęliśmy cenę popularnego ubezpieczenia, jakie otrzymuje się w ramach przynależności do Alpenverein Polska będącego oddziałem Alpenverein Austria z siedzibą w Wiedniu. Koszt przystąpienia do tego klubu (członkostwo na rok 2019) wynosi:

Więcej o ubezpieczeniu w dziale Ubezpieczenie.

Jedzenie i gaz

Warto zabrać jedzenie z Polski, ponieważ we Włoszech jest ono średnio ok. 1,5 razy droższe. Ceny niektórych produktów w Italii są zbliżone, a czasami niższe od tych w kraju, np. czekolady Milka czy makaronów. Przykładowo, na 14 dni pobytu, osoba dobrze  odżywiająca  się  (nie  tylko  zupami  w  proszku),  powinna  przewidzieć ok. 350 - 450 zł na zakupy w Polsce.

Na 2-tygodniowy pobyt, dla 3 osób wystarczą 4 butle z gazem (450 g  netto, cena 1 szt. 32 ÷ 36 zł). Średnie zużycie takiego gazu wynosi ok. 1 butla / 4 dni / 3 os., przy gotowaniu posiłku rano i wieczorem, a czasami w ciągu dnia.

Przejazdy wyciągami

Warto przewidzieć rezerwę pieniędzy na przejazdy wyciągami, bo w niektórych rejonach nie ma żadnego sensu żmudne podchodzenie mało ciekawym i męczącym terenem. Jest to też o tyle istotne, że ok. południa pogoda w Dolomitach często zaczyna się psuć i głupio by było, gdyby przyszło Ci przez najładniejszą część dnia iść przez osypujące się piargi, a ferratę przechodzić we mgle czy nawet deszczu. Przyznajemy, że ciężko było nam wydawać pieniądze na w końcu nie tanie dla nas wyciągi, ale później bardzo się cieszyliśmy, że podjęliśmy taką decyzję - naprawdę było warto.

Przed wyjazdem przewidzieliśmy na wyciągi ok.  euro /os. - starcza (średnio) na 3 przejazdy.

Noclegi

Tu rozrzut kosztów może być znaczny w zależności od tego, jak chce się nocować – na kempingach lub w schroniskach czy też poza nimi.

Opłaty za noclegi wyglądają następująco:

Więcej o noclegach można przeczytać w dziale Noclegi.

Inne wydatki

W tej pozycji rozrzut kosztów może być znaczny u różnych osób, w zależności od zasobności portfela i siły woli do opierania się pokusom... My przewidzieliśmy na jakieś zakupy na miejscu, czy inne nieprzewidziane wydatki ok.  euro /os. jako minimum pieniędzy niezbędne do zabrania na wyjazd. Oprócz tego mieliśmy ze sobą karty kredytowe, którymi można płacić w razie potrzeby. Oczywiście należy pamiętać, że zwykłe karty elektroniczne są zawodne, bo nie wszędzie można nimi płacić oraz mogą wystąpić problemy z połączeniem z naszym bankiem (nam się to przytrafiło).

Zestawienie kosztów oszacowanych przed wyjazdem

Szacunkowo nasze koszty pobytu w Dolomitach (przed wyjazdem) wyglądały następująco (3 osoby w samochodzie, wyjazd na 2 tygodnie):

Lp. Czynnik kosztu Koszty* w
zł /1 os.
Koszty* w
euro /1 os.
Razem
zł /1 os.
1. Paliwo na cały przejazd trasą przez Czechy
2. Opłaty drogowe na trasie przez Czechy   
3. Ubezpieczenie -
4. Jedzenie -
5. Gaz    -   
6. Przejazdy wyciągami -  
7. Ewentual. noclegi na kempingach i w schron. -
8. Zapas pieniędzy na inne wydatki -
RAZEM TEORETYCZNY KOSZT WYJAZDU

* - rozbicie kosztu całkowitego na część opłacaną w złotych i w euro (do oszacowania ilości gotówki do zabrania w odpowiedniej walucie),

Wyliczona kwota okazała się przesadzona, bo w rzeczywistości nasz wyjazd wypadł nieco taniej – nadmiar zabranych pieniędzy przywieźliśmy z powrotem do kraju.

Zestawienie rzeczywistych kosztów naszego wyjazdu

Po powrocie z Dolomitów rzeczywiste koszty poniesione w czasie naszego wyjazdu wyglądały następująco (3 osoby w samochodzie, wyjazd na 2 tygodnie):

Lp. Czynnik kosztu Koszt wspólny zł Koszty* w
zł /1 os.
Koszty* w
euro /1 os.
Razem
zł /1 os.
1. Paliwo na przej. trasą przez Czechy
2. Opłaty drogowe trasą przez Czechy   
3. Ubezpieczenie - -
4. Jedzenie - -
5. Gaz 4 x    -   
6. Przejazdy wyciągami - -   
7. Noclegi na kempingach i w schron. - - bez opłat bez opłat
8. Inne wydatki - -   
RAZEM RZECZYWISTY KOSZT WYJAZDU

* - rozbicie kosztu wspólnego na część opłacaną w złotych i w euro (do oszacowania ilości gotówki do zabrania w odpowiedniej walucie),


UWAGA: Powyższe zestawienie nie zawiera kosztów potrzebnych na zakup sprzętu, map i przewodników, gdyż są to odrębne wydatki, które nie każdy ponosi, bo może te rzeczy posiadać lub pożyczyć. Pamiętaj o uwzględnieniu ich w swoich oszacowaniach.

Cóż… ok. zł, to nie jest mało, za tą cenę można kilka razy wybrać się w nasze góry na wielodniowy wypad. Jednak z doświadczenia wiemy, że nawet najlepszy wyjazd w Tatry, nie dostarczy tylu wrażeń, co udany pobyt w Dolomitach, więc może warto już dziś pomyśleć o zgromadzeniu odpowiedniej kwoty ?

Oczywiście podaną powyżej cenę można jeszcze znacznie uszczuplić poprzez wyjazd samochodem w 4 osoby, aby obniżyć koszty podróży; można odżywiać się tanimi zupkami w proszku; mniej jeździć wyciągami; studenci mogą zakupić niedrogie ubezpieczenie EURO 26 z polisą SPORT. Wtedy cały wyjazd może wynieść ok. 900 zł.

Wybrane ceny usług i produktów we Włoszech

Przykładowe, zapamiętane przez nas ceny usług i produktów we Włoszech: