Antelao

Rejony i grupy górskie Dolomitów
Najciekawsze via ferraty

„Czy są skałami czy chmurami? Czy to prawda czy to sen?”
Dino Buzzati, „Ma le Dolomiti cosa sono?”

Wiele osób wie, że chce pojechać do Włoch aby zobaczyć Dolomity, ale nie potrafi sprecyzować, co konkretnie chce tam zobaczyć, jakie wybrać rejony górskie, jakie przejść ferraty... Zupełnie innymi kryteriami będą kierować się miłośnicy trekkingu, a innymi osoby nastawione na przechodzenie ferrat. Biorąc pod uwagę, że w czasie jednego pobytu nie przejdzie się wszystkich najciekawszych dróg ani nie zobaczy każdego zakątka Dolomitów, trzeba coś wybrać.

Nie każdemu przychodzi to z łatwością, więc poniżej ogólnie scharakteryzowaliśmy wszystkie rejony Dolomitów i znajdujące się w nich grupy górskie z punktu widzenia kogoś, kto przede wszystkim chce wspinać się po ferratach. A jeśli mimo tych pomocy trudno będzie na coś się zdecydować, to można losować  , bo każda grupa czy ferrata Dolomitów ma swój specyficzny urok   .

Przedstawione poniżej propozycje rejonów, grup i znajdujących się w nich ferrat, to tylko subiektywny, niekompletny i skrótowy obraz tego, co można zobaczyć w Dolomitach – oprócz poniżej wymienionych, w górach tych znajduje się mnóstwo innych, zarówno trudnych jak i łatwych tras.

Ogólne informacje o Dolomitach

Dolomity stanowią zbiór grup górskich znajdujących się we włoskich Alpach Wschodnich, na południe od głównego łańcucha alpejskiego.

Dolomity leżą na terenie 2 regionów geograficznych, a zarazem na terenie 3 prowincji:

Mapa 3D Dolomitow

Aby zapoznać się z lokalizacją poszczególnych grup górskich względem siebie można spojrzeć na panoramiczną mapę Dolomitów.

Kompass Produktfinder

Tutaj można zobaczyć elektroniczną mapę firmy Kompass (w skali 1:25000) obejmującą całe Alpy, w tym Dolomity. Dzięki niej można zapoznać się z przyszłym rejonem działań oraz przebiegiem szlaków i ferrat. Uwaga: Aby pojawił się podkład mapowy, należy powiększyć wybrany obszar.

Trudności ferrat podajemy według pięciostopniowej, literowej skali „austriackiej” – jej opis znajduje się w dziale Info o ferratach.

Kolorowe punkty zaznaczone na schematycznych mapach rejonów wskazują położenie ferrat. Kolor zielony oznacza ferraty o trudności A, niebieskiB, pomarańczowyC, zaś czerwonyD.

Rejon Dolomiti di Sesto (niem. Sextener Dolomiten)

Mapa schematyczna rejonu Dolomiti di Sesto

Rejon znajdujący się w północno-wschodniej części Dolomitów, objęty częściowo Regionalnym Parkiem Krajobrazowym (Parco Naturale Tre Cime – Dolomiti di Sesto).

Rejon Dolomiti di Braies

Mapa schematyczna rejonu Dolomiti di Braies

Rejon cieszy się dużą popularnością wśród turystów zainteresowanych wędrówkami po łatwych szlakach. Jeśli chodzi o ferraty, to są tu tylko dwie – obie wyprowadzają na widokowe szczyty. Główną atrakcją rejonu, do której zmierzają tłumy turystów i wczasowiczów, jest piękne, górskie jezioro Lago di Braies (niem. Pragser Wildsee).

Rejon Dolomiti orientali di Badia

Mapa schematyczna rejonu Dolomiti orientali di Badia

Rejon Dolomiti d‘Ampezzo (niem. Ampezzaner Dolomiten)

Mapa schematyczna rejonu Dolomiti d‘Ampezzo

Turyści, którzy chcieliby poznać większą ilość ferrat możliwych do przejścia z jednego miejsca wypadowego, wybierają grupy górskie w okolicy Cortiny d’Ampezzo, a więc Tofany, Fanis, Cristallo, Pomagagnon i Sorapiss. Najatrakcyjniejsze przyrodniczo miejsca rejonu są objęte Regionalnym Parkiem Krajobrazowym (Parco Naturale delle Dolomiti d'Ampezzo).

Rejon Dolomiti Cadorine

Mapa schematyczna rejonu Dolomiti Cadorine

Rejon Dolomiti di Zoldo

Rejon Dolomiti di Gardena (niem. Grödner Dolomiten)

Rejon Dolomiti di Fassa (niem. Fassaner Dolomiten)

Rejon Dolomiti delle Pale di San Martino

Grupa obfitująca w dużą ilość ferrat. Częściowo objęta jest Regionalnym Parkiem Krajobrazowym (Parco Naturale Paneveggio – Pale di San Martino). Mimo, że według wielu jest jednym z najpiękniejszych zakątków Dolomitów, to nie jest tak często odwiedzana przez rodaków jak np.: rejon Sesto czy grupy wokół Cortiny d'Ampezzo.

Rejon Dolomiti di Fiemme (niem. Fleimstaler Alpen)

Rejon Dolomiti di Brenta

Rejon Prealpi Gardesane (niem. Gardaseeberge)

Na północ od jeziora Garda, pomiędzy miejscowościami Trydent, Riva i Avio znajduje się wiele ferrat o charakterze skałkowym. Bardziej znane to np. Monte Albano (E) czy długa lecz średnio trudna Che Guevara (B/C).